Niniejszy tom stanowi kontynuację zagadnień poruszanych w zeszycie 4. cyklu wydawniczego „Transkulturowa Psychoterapia Pozytywna”. Opisano w nim teorię mikrotraum, potencjalności aktywne i metody ich analizy różnicowej. Stanowią one wprowadzenie w problematykę konfliktów, nota bene, centralną dla Psychoterapii Pozytywnej.
Nossrat Peseschkian wraz ze swoimi bliskimi współpracownikami opracował psycho- i socjodynamiczną koncepcję konfliktów. Ta pierwsza odnosi się do konfliktów intrapsychicznych, a ta druga ma wymiar interpersonalny.
Nasza publikacja dostarcza informacji o tym, jak powstaje konflikt aktualny i jakie są jego powiązania z konfliktem podstawowym. Dowiemy się tutaj również, jaka jest natura konfliktu wewnętrznego i w jakich okolicznościach doprowadza on do powstania i rozwoju objawów chorobowych. Kolejne ważne, pojawiające się w tym miejscu pojęcie to konflikt kluczowy, rozgrywający się w obszarze uprzejmość–otwartość. Okazuje się, że zarówno nadmierna uprzejmość, jak i nadmierna otwartość mają swoją cenę, kiedy mówimy o zdrowiu psychicznym. To, w jaki sposób nasze intrapsychiczne dylematy ujawniają się w przestrzeni interpersonalnej oraz jakie są tego implikacje, opisuje pełniej koncepcja socjodynamiczna według Peseschkiana.
Wprowadzone zagadnienia teoretyczne i tym razem znajdują swoje odniesienia do praktyki terapeutycznej – na końcu przedstawiono pouczającą kazuistykę.
Nota o autorze
Roman Ciesielski - dr n. med., psychoterapeuta oraz superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultant Krajowy do spraw Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, Konsultant Wojewódzki do spraw Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, certyfikowany terapeuta Otwartego Dialogu oraz hipnoterapii ericksonowskiej. Autor i realizator „Wrocławskich Spotkań z Psyche”. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii.
ISSN 2450-4696, ISBN 978-83-62182-62-6, format A5, 48 stron, waga 0,10 kg