Książka pt. „Homoseksualizm u mężczyzn” stanowi zupełnie nowe podejście wobec fenomenu homoseksualizmu. W dotychczasowych publikacjach dostępnych na polskim rynku traktowano orientację homoseksualną bądź jako dewiację, bądź jako nietypowe zachowanie seksualne i zawsze odnoszono do heteronormatywnych wzorców życia społecznego. W nowszych książkach poruszano zagadnienia socjologiczne dotyczące homoseksualizmu. Publikacja Arkadiusza Brzaska traktuje orientację seksualną jako fenomen biologiczny uwarunkowany odmiennym rozwojem mózgu. Autor daleki jest od normatywnego, a zwłaszcza heteronormatywnego ujmowania fenomenu homoseksualizmu. Wyraźnie wskazuje na jego neurorozwojowe tło i uwarunkowania biologiczne oraz konotacje społeczne. Zaletą książki jest rzetelny opis faktów i badań naukowych oraz ich interpretacja, daleka od emocjonalnych sądów i ocen moralnych.
Autor uważa, że orientacja seksualna, jako właściwość umysłu człowieka, nie powinna być przedmiotem ani ocen moralnych, ani dociekań etycznych. W książce postuluje się, że osoby homoseksualne mają prawo domagać się równego traktowania z heteroseksualistami przez prawo i ochronę zdrowia.
Zaletą książki jest omówienie antropologicznych uwarunkowań orientacji, co jest zgodne z nurtem współczesnej psychologii ewolucyjnej. Zwraca uwagę szeroki kontekst intelektualny omawianych zagadnień i erudycja autora.
ISBN 978-83-89629-87-6, format B5, 100 stron, waga 0,25 kg